Kraljevo ulaže u razvoj socijalnog preduzetništva

U poslednjih desetak godina pojam “socijalno preduzetništvo” sve više osvaja medijski prostor. Često se može čuti da je to budućnost za brojne pojedince i ranjive društvene grupe koje teško dolaze do stalnog zaposlenje. Dešava se, međutim, da često izostane jasna definicija pojma, pa šira javnost ne razume šta značu pojam socijalno preduzetništvo.

Socijalno preduzeće je biznis koji je vođen idejom da se kroz poslovanje ispuni neka društvena (socijalna) misija i da se tako unapredi život lokalne zajednice i građana u toj zajednici. Društvena misija se kroz socijalno preduzeće ispunjava kroz nekoliko modela:

• Zapošljavanje teže zapošljivih kategorija stanovništva (ranjive grupe);
• Investiranje ostvarene dobiti u rešavanje određenih problema u zajednici (ekonomsko osnaživanje žena i drugih ranjivih grupa, socijalna inkluzija marginalizovanih grupa, ulaganje u održivi razvoj, očuvanje životne sredine, bolji pristup socijalnim uslugama i slično );
• Pružanje socijalnih usluga ranjivim grupama.

U cilju sveukupnog razvoja grada i ekonomskog napretka, grad Kraljevo je strateški pristupio razvoju socijalnog preduzetništva kao jednom od modela ekonomskog osnaživanja zajednice. U saradnji sa Asocijacijom za razvoj Ibarske doline „IDA“ grad sprovodi projekat „Naša šansa za biznis, kratki lanci vrednosti, a uz podršku Nemačke razvojne saradnje kroz projekat „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji“.

Projektne aktivnosti treba da osiguraju zapošljavanje jednog broja građana koji teško dolaze do posla i ekonomske sigurnosti. Kroz projekat je za korisnike obezbeđena mentorska podrška, radna praksa, podrška u izradi biznis planova, finansijska podrška u vidu opremi za započinjanje biznisa, kao i brojni treninzi i radionice koje imaju za cilj da unaprede znanja, veštine i kapacitete korisnika za započinnje sopstvenog biznisa u oblasti poljorprivrede (proizvodnja i prerada voća i povrća, proizvodnja i prerada lekovitog i aromatičnog bilja) i seoskog turizma.

Građani koji su izabrani kao krajnji korisnici projekta pripadaju marginalizovanim grupa, a u koje spadaju povratnici, tražioci azila, Romi, radno sposobni korisnici novčane socijalne pomoći (NSP), lica bez ili sa niskim kvalifikacijama, lica koja su kao tehnički višak ostala bez posla, mladi do 30 godina koji su imali ili imaju status deteta bez roditeljskog staranja, žrtve trgovine ljudima, žrtve porodičnog nasilja, mladi do 30 godina i dugoročno nezaposlene žene od 30 do 65 godina.

GIZ