Definisani mogući modeli uključivanja građana u donošenju odluka na nivou Parka prirode “Golija”
Mreža organizacija civilnog društva za održivi razvoj i održivu poljoprivredu je organizovala 25. oktobra 2024. godine u hotelu „Mineral“ u Bogutovačkoj Banji radionicu modelu uključivanja udruženja i građana u donošenju odluka na nivou Parka prirode “Golija”.
Tokom radionice predstavnici 8 udruženja iz PP “Golija” i okruženja su imali prilike da se upoznaju sa dosadašnjim dostignućima u formiranju Saveta korisnika u PP “Golija”. Naime poslednjih nekoliko meseci JP “Srbijašume” kao upravljač PP “Golija” su u saradnji sa lokalnim samoupravama i na bazi postojećih iskustava razvili predlog modela za osnivanje Saveta korisnika na teritorijama lokalnih samouprava na čijoj teritoriji se nalazi park prirode, kao i modelu za formiranje Saveta korsinika na nivou samog parka.
U nastavku radionice predstavnici udruženja su definisali preporuke za uključivanje udruženja i građana u svim fazama uspostavljanja i rada saveta.
Ključne preporuke su vezane za potrebu kvalitetnog informisanja potencijalnih učesnika iz građanskog sektora, potrebu korišćenja postojećih kompetencija i profesionalnih kapaciteta udruženja i individualnih stručnjaka, obezbeđivanje uslova za održivi razvoj područja koje će uključiti principe UNESCO programa “Čovek i priroda”.
Radionica je realizovana u okviru projekta „Sigurnim koracima do održivog korišćenja resursa u PP „Golija“ - SKOK“ koji je deo programa EKO-SISTEM, koji realizuju Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska. Projekat sprovodi Asocijacija za razvoj Ibarske doline „IDA“ Asocijacija za razvoj Ibarske doline „IDA“ sa partnerskim orgnizacijama: Eko centar iz Beograda, Ekološki pokret „Ibar“ iz Kraljeva i Udruženje rudnjanskih domaćina iz Kraljeva.
Više informacija o EKO-SISTEM programu i Mladim istraživačima Srbije možete naći na linkovima www.ekosistem.mis.org.rs i www.mis.org.rs .